Vítej

úžasné

22. ledna 2008 v 21:41 |  →Anakonka
Anakonda velká (Eunectes murinus)
Anakonda velká je nejtěžším hadem světa. Dorůstá podobně jako krajta mřížkovaná až do délky 8 - 9 metrů, ovšem je daleko těžší. Osmimetrová anakonda může mít hmotnost až kolem 150 kg.
Má olivově, nebo žlutohnědě zbarvené tělo, s okrouhlými tmavými, až černými skvrnami. Od očí se až ke koutkům tlamy táhnou nažloutlé, bílošedé, nebo načervenalé, černě olemované proužky. Její mláďata jsou zbarvena velice pestře. V potravě není vybíravá, v přírodě loví kajmany, želvy a ryby, ale i ptáky, kapybary, a jiné savce.
O anakondě kolují hrůzostrašné historky, amazonští Indiáni ji nazývají " Požírač lidí ". Je pravda, že cítí li se anakonda ohrožena, nebojí se bez zaváhání zaútočit i na člověka. To samé lze ovšem říci i o jiných, a daleko menších hadech. Bohužel, i anakonda se stává obětí chamtivosti člověka. Poptávka po hadí kůži je stále vyšší než nabídka, a tak je tvrdě pronásledována. Navíc je anakonda velkou pochoutkou pro místní domorodce.
Obývá tropické pralesy Jižní Ameriky, zejména pak povodí řeky Amazonky. Je možno ji spatřit v Brazílii, Kolumbii, Peru, Venezuele, Guayaně a na Trinidadu. Anakonda velká je snad nejvíce ze všech hroznýšovitých spjata s vodou. Její oči, vystouplé a položené navrch hlavy, jsou toho důkazem. Téměř nikdy se nevzdaluje daleko od vody. Dává přednost stojaté, nebo líně tekoucí vodě, velmi hojná je v záplavových oblastech. V době, kdy bažiny a řeky vysychají, upadá do stavu jakési strnulosti. Výborně plave, ve vodě vyvine značnou rychlost a obrovskou sílu. Na souši se pohybuje pomalu.
Z pěti již známých druhů:
  • Eunectes barbouri
  • Eunectes deschauenseei
  • Eunectes murinus
  • Eunectes notaeus
  • Eunectes beniensis - (nově objevená!)
se v teráriích nejčastěji chová E. murinus (Anakonda velká) a E. notaeus (Anakonda žlutá). V herpetologii je určitě největší senzací posledních let objevení nového druhu anakondy, na níž narazil mladý německý biolog Lutz Dirksen v Bolívii. Tento druh Dirksen popisuje jako Eunectes beniensis. Patří se svou velikostí zřejmě do 4 metrů (zatím největší odchycený exemplář měřil jen 3,3 metru) mezi malé druhy anakond a na základě provedené analýzy DNA je nejblíže příbuzná s Eunectes notaeus a Eunectes deschauenseei.
Pro anakondu velkou zařizujeme co největší nádrž se silnou větví a velkým vyhřívaným bazénem, neboť tento had tráví většinu času ve vodě. Teplotu 26 - 32°C udržujeme po celých 24 hodin. Krmíme savci a ptáky přiměřené velikosti. V teráriích se páří od listopadu do února, samice bývá gravidní asi 230 dní. Mláďata jsou dlouhá od 35 do 70 cm a bývá jich kolem 30.
Vzhledem k její velikosti a časté útočnosti je nutné zachovávat bezpečnostní opatření stejné, jako u krajty mřížkované. V poslední době se častěji chová její příbuzná anakonda žlutá, která dorůstá menších rozměrů (2,5 - 3 m) a která bezpodmínečně nevyžaduje bazén s vodou (je rozhodně vhodnější). Miska s vodou na pití je ovšem samozřejmostí. Teplota jí vyhovuje o něco nižší (26 - 30°C), s nočním poklesem až ke 22°C. Jako potravu podáváme křečky, morčata, menší králíky, potkany a ryby.
I u anakond (tak jako u všech obrovských hadů) platí, že chov těchto vskutku impozantních zvířat bychom měli přenechat odborníkům v zoologických zahradách, či podobných institucích. Tito lidé:
a) mají zkušenosti
b) mají odborné znalosti a dokonalé technické vybavení
c) dokáží odhadnout skutečnou sílu hada
d) při manipulaci s hadem pracují vždy minimálně ve dvou

zdroj: Richard Horčic
tak se tam koukněte
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

klik

klik

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama