Vítej

Britské kočky

22. ledna 2008 v 20:51 |  →Kočky
Díky ideálnímu tvaru těla, krásné plyšové srsti a nebesky modrošedé barvě, z níž vykukují tak trochu udivené kulaté oči měděné barvy, jsou modré britské krátkosrsté kočky v posledních létech stálicemi na příčkách popularity a v popředí zájmu chovatelů. Dnes se tyto krásné kočky nechovají pouze v modré barvě a i s jejich oblíbeností tomu tak vždy nebývalo. Mladý britský červeně tečkovaný kocourek zaujme nádhernou barvou očí.Mladý britský červeně tečkovaný kocourek zaujme nádhernou barvou očí. kliknutím náhled zvětšíte

Trocha historie

Britské krátkosrsté kočky byly vyšlechtěny v Anglii z pouličních koček na konci 19. století a hned od počátku se objevovaly na výstavách. Šlechtění bylo orientováno na robustnější typ zvířat. Použitím perských koček v dalším šlechtění se vytvářela kvalita srsti, robustnost těla i rozšířila se paleta barev. Jejich popularitu však na dlouhá léta zastínily samotné kočky perské a barevně atraktivní siamky.
Teprve v padesátých letech minulého století bylo opět ve Velké Británii výběrovou plemenitbou toto plemeno v původním typu vzkříšeno. Nastal však jiný problém. V kontinentální Evropě vzájemným křížením modrých koček - kartouzských, evropských i britských se rozdíly mezi těmito plemeny začaly stírat a sami chovatelé vlastně nevěděli, jaké kočky chovají. Mezinárodní chovatelská organizace FIFe na tuto skutečnost zareagovala v roce 1973 zákazem páření těchto plemen mezi sebou. V roce 1977 došlo k oddělení koček kartouzských od britských modrých a v roce 1981 k oddělení britských od evropských. Tento rok byl pro britské krátkosrsté kočky obzvlášť významný. To byl vypracován a uznán kontinentální evropskou asociací samostatný standard.
I Ústřední odborná komise chovatelů koček při ČSCHDZ ve svých Standardech ušlechtilých plemen koček z roku 1981 popisuje britskou modrou kočku takto: "Tělo je silné a dobře stavěné, vyjadřující mohutnost. Hrudník je dobře vyvinutý a široký. Ocas u kořene silný, dobře nasazený, k tělu přiměřeně dlouhý. Nohy jsou pevně stavěné a jsou přiměřené k tělu. Tlapky úhledné a pěkně zakulacené. Hlava je mezi ušima široká, tváře dobře vyvinuté, obličej a nos krátký. Uši jsou malé s lehce zakulacenými špičkami, ne příliš široce nasazené. Velké a dobře utvářené oči jsou barvy měděné nebo oranžové. Srst je krátká, jemná a přiléhavá. Barva je světle až středně modrá, velmi jednotná v tónu, bez žíhání, stínování nebo bílých chlupů či skvrn. Pevná a svalnatá kondice má vyjadřovat celkovou aktivitu." Podobný standard platí dodnes.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama